Изчисляване на суровините, необходими за получаване на 45 феросилиций:
(1) Количество силициев диоксид
Добавено Количеството силициев диоксид, добавено за 45 феросилиций, е основно същото като метода за изчисление за 75 феросилиций, с изключение на това, че степента на възстановяване на силиция се изчислява като 96%.
Количеството силиций, влизащо във феросилиций от 100 килограма силициев диоксид, е:
100×98%×28/60×96%=43.7kg
Количество 45% феросилиций, което може да се разтопи:
43,7÷45%=97 кг
Количеството силициев диоксид, необходимо за производството на един тон 45% феросилиций, е:
100/97×1000=1040 кг
(2) Добавяне на количеството кокс и стоманени стружки
За 100 kg силициев диоксид са необходими 52 kg кокс и 54 kg стоманени стружки (вижте страница 25).
Количеството кокс, необходимо за производството на един тон 45 феросилиций, е
1040×52/100=550 кг
Количеството стоманени стружки е:
1040×54/100=560 кг
Горното изчисление показва, че 1040 kg силициев диоксид, 550 kg кокс и 560 kg стоманени отпадъци са необходими за топенето на един тон 45-ти феросилиций.

