Капацитетът на китайския силиций-калций се движи на север и запад - и веригата за доставки го следва
Китай държеше приблизително 60-70% от световния пазарСилиций-калцийпроизводствен капацитет през 2026 г., според IndexBox, но тези пещи не остават там, където са били построени. Капацитетът се насочи към по-големите топилни заводи във Вътрешна Монголия, Нинся и Цинхай, където енергията е по-евтина. За купувачите наСилиций-калций за производство на стоманаиСиликон-калций за леене, тази смяна пренаписва товарните ленти, сроковете за изпълнение и кредитната репутация зад оферта.
TL;DR
- Китай е инсталиранСилиций-калцийкапацитетът е близо 550 000–650 000 t/годишно срещу 400 000–500 000 t/годишно пазар (IndexBox, 2026).
- Оперативната скорост на H1 2026 беше 56,11%, спад от 66,67%; производството спадна с 8400 t до 36 600 t (Tychains).
- Електричеството при 35–45% от паричните разходи дърпа топилните предприятия към Вътрешна Монголия и Нинся.
- Малките не{0}}интегрирани инсталации са изправени пред структурен риск от напускане; очаквайте по-малко, по-големи контрагенти.
Картината на капацитета в числа
IndexBox постави Китай инсталиранСилиций-калцийкапацитет от приблизително 550 000–650 000 t/годишно през 2026 г. срещу привиден вътрешен пазар от 400 000–500 000 t/годишно. Това оставя 70–80% използване на хартия, цифра, която изглежда удобна, докато не се срещне с това, което растенията действително работят.
Tychains съобщи по-рязкото число. Средната оперативна скорост в анкетираните китайски заводи беше 56,11% през H1 2026, спад от 66,67% през H1 2025, а общата продукция падна до 36 600 t от 45 000 t - загуба от 8 400 t.
Разстоянието между 70–80% използване на хартията и 56,11% действителни скорости на работа е историята на този пазар.
Защо топилните заводи се движат на север и запад
Електричеството е приблизително 35–45% отСилиций-калцийпарични производствени разходи, за IndexBox, така че един ред решава дали пещта печели пари. Вътрешна Монголия, Нинся и Цинхай носят по-ниски промишлени тарифи и нарастващ дял на възобновяемото производство, което има значение, тъй като докладването за съответствие сега пита откъде произхождат електроните.
Електричеството е решаващата променлива
Топилна фабрика с 12 000 kWh на тон следи тарифата по начина, по който търговецът следи обменния курс. Съответствието с изискванията за околната среда е вторият тласък: инспекциите са затегнати от 2025 г. насам и разходите за изпълнението им са до голяма степен фиксирани за обект, така че завод с 60 000 t/годишно го разпределя в много повече тонажи от 20 000 t/годишно.
Какво не поправи ралито H1 2026
Вътрешните цени добавиха около +600 RMB/t в пика на ралито H1 2026, според Tychains (1 юли 2026 г.), но собствената прогноза на Tychains за H2 2026 е под 9 000 RMB/t. От страна на износа Price-Watch регистрира ръст на цените в Китай FOB Шанхай с +3.40% q/q през Q1 2026 и +2.36% q/q през Q2 2026, като Q3 2026 е описано като стабилно до мечи.
Слабост, която си струва да се отбележи в данните
Проучванията за-оперативния процент обхващат панел от заводи, а не цялата индустрия, а членовете на панела се променят, тъй като маргиналните топилни предприятия спират да работят. Падащият процент на заглавия може да отразява напусканията от извадката толкова, колкото и истинските съкращения. Прочетете 56,11% като насочен сигнал, а не като преброяване.
Смес от класове: където маржът действително оцелява
Гранулираните и прахообразните видове съставляват около 25–35% от китайското вътрешно потребление, а ниско-алуминиеви и ниско{3}}въглеродни класове имат 15–25% премия, и двете според IndexBox. Свръхкапацитет в стандартен-класиндустриален силиций-калцийима компресирани маржове там, където обемите са най-големи, така че интегрираните производители насочват нов капацитет към първокласния край.
Конвенцията Ca30Si60 означава приблизително 30% калций и 60% силиций; Ca28Si55 означава около 28% калций и 55% силиций. Някои страници на доставчици обръщат тези цифри. Всеки, който одитира aКитай Силициев-доставчик на калцийтрябва да поиска сертификат за анализ за специфичната топлина, вместо да се доверява на продуктова таблица.
Какво означава промяната за купувачите, регион по регион
Северна Америка
Вносът от САЩ се освобождава съгласно HTS 7202.99.20.00 с 5% общо мито, а тарифите по раздел 301 са отгоре за материали с-китайски произход. Обновяването на инвестициите повиши интереса към вътрешните доставки, но САЩСилиций-калцийкапацитетът остава малък, така че повечето купувачи продължават да внасят, като хеджират произхода.
Европейски съюз
Окончателната фаза на CBAM започна на 1 януари 2026 г. Продажбите на сертификати започват на 1 февруари 2027 г., първата декларация и предаване се пада на 30 септември 2027 г. и се прилагат 50 t de minimis на вносител на година. Ferroglobe разширява европейската висока-чистотаСилиций-калцийкапацитет с около 20% (обявен януари 2025 г.), реалистичната не-китайска опция в мащаб.
Югоизточна Азия
Индонезия, Виетнам и Тайланд продължават да добавят капацитет за производство на стомана и леярни, вземайки китайски материали по къси морски маршрути, които поддържат оборотния капитал нисък. Пиковите-сезонни задръствания на пристанищата и местните-правила за съдържанието са противоречие, а не тарифни стени.
Близък изток, Казахстан-ОНД и Южна Америка
Експанзията на стомана в Саудитска Арабия и ОАЕ превърна Jebel Ali в център за преразпределениеСилициев-калциев металв Източна Африка и Южна Азия, страните от ОНД се сблъскват с плащания и застрахователни търкания, а не с тарифи, тласкайки товарите през трети{0}}страни. В Южна Америка тарифните структури на Меркосур и бавните митници в Сантос и Буенос Айрес добавят седмици, които леярната не може да поеме точно-навреме-.
Контра-гледна точка на разказа „всичко е в Китай“.
Историята на консолидацията подканва едно мързеливо заключение: чеглобален пазар на силиций-калцийсе превръща в китайски пазар с по-добра логистика. Това четене пропуска първокласното ниво. Ferroglobe (Обединеното кралство/ЕС), Elkem ASA (Норвегия) и Japan Metals & Chemicals държат позиции в класове с висока-чистота, където китайският обем не печели автоматично, а разширяването на Ferroglobe в Европа през януари 2025 г. беше умишлен залог в обратната посока.
Честната версия е по-тясна: Китай консолидира стандартния-капацитет, което е реално, но това не е глобално господство във всяка спецификация.
График: промяна на капацитета в китайски силициеви-фабрики за калций
Датирани етапи зад промяната, от IndexBox (2026) и Tychains (1 юли 2026).
Северният капацитет остава разпокъсан в много малки и -средни сайтове. Тънките маржове на стандартните класове вече са видими и интегрираните производители започват да отлагат разширяването.
Екологичните инспекции се затягат и консолидацията започва сериозно. По-малките не-интегрирани топилни предприятия установяват, че разходите за съответствие не могат да бъдат разпределени в достатъчен тонаж и започва първата вълна на празен ход.
Средната оперативна скорост пада до 56,11% от 66,67%, а производителността спада до 36 600 t от 45 000 t (Tychains). Разликата между инсталирания и текущия капацитет се превръща в определяща характеристика на пазара.
Миграцията на капацитет към Вътрешна Монголия, Нинся и Цинхай се ускорява, водена от по-ниски тарифи за електроенергия и подобряване на наличността на възобновяема енергия (IndexBox). Новият тонаж е по-голям и по-далече от източните пристанища, които купувачите за износ традиционно използват.
Tychains прогнозира вътрешната цена под 9 000 RMB/t, след рали за H1, което добави само около +600 RMB/t в своя пик. Експортните цени се покачиха с +3.40% q/q през Q1 и +2.36% q/q през Q2, със стабилна-до-мечеша перспектива за Q3 (Price-Watch, 2026 г.).
Продажбите на сертификати CBAM започват на 1 февруари 2027 г., като първата декларация и връщането трябва да бъдат 30 септември 2027 - моментът, в който европейските купувачи виждат въглеродните разходи за произход във фактурите си, а не в брифинг за правилата.
Често задавани въпроси
Какъв капацитет за производство на силиций-калций има Китай през 2026 г.?
IndexBox оценява инсталираните в КитайСилиций-калцийкапацитет от 550 000–650 000 t/год. през 2026 г. срещу привиден пазар от 400 000–500 000 t/год. Това предполага 70–80% използване на хартия. Действителните темпове на работа са по-ниски: Tychains регистрира 56,11% през H1 2026. Инсталираният капацитет включва неработещи пещи, които могат да се рестартират, когато цените на електроенергията паднат.
Защо китайските заводи за силиций-калций се преместват във Вътрешна Монголия и Нинся?
Цената на електроенергията е основната причина. Електричеството е около 35–45% отСилиций-калцийпарични производствени разходи (IndexBox, 2026), а Вътрешна Монголия, Нинся и Цинхай предлагат по-ниски промишлени тарифи плюс нарастващо производство на енергия от възобновяеми източници. Съответствието с изискванията за опазване на околната среда също благоприятства по-големите обекти, тъй като скруберите, мониторингът и разрешителните струват приблизително еднакво за завод с мощност 20 000 t/годишно и за завод с мощност 60 000 t/година.
Какво причини спада на работните нива на китайски силиций-калций в H1 2026?
Tychains отчете H1 2026 средна оперативна скорост от 56,11%, срещу 66,67% в H1 2025, с намаление на продукцията с 8 400 t до 36 600 t. Комбинирани три сили: инспекции на околната среда, премахващи маргиналните топилни предприятия, слабо търсене от намаляващото производство на сурова стомана в Китай и производители, работещи на празен ход, докато маржовете на стандартния-клас остават свити.
Как китайските екологични инспекции влияят върху доставките на силиций-калций?
Инспекциите повишават фиксираните разходи за експлоатация на топилна фабрика, а малките не{0}}интегрирани заводи не могат да поемат това при ограничен тонаж. IndexBox отбелязва, че по-малките не-интегрирани топилни предприятия са изправени пред структурен риск от излизане, тъй като инспекциите се засилват. Ефектът от предлагането е постепенен: капацитетът напуска на стъпки, докато пещите не работят, а рестартирането зависи от това дали обектът все още притежава валидни разрешителни.
Все още ли е Китай доминиращият износител на силиций-калций през 2026 г.?
Да, на силата на звука. IndexBox поставя Китай на около 60-70% от световния пазарСилиций-калцийпроизводствен капацитет през 2026 г. и експортен код 72029990 поддържа движението на материала през Шанхай и Тиендзин. Доминирането обаче не се простира до всеки клас: Ferroglobe разшири европейския капацитет за висока-чистота с около 20% през януари 2025 г., а норвежките и японските производители остават активни в премиум спецификациите.
Как цените на електроенергията оформят базата на разходите за силиций-калций в Китай?
Електричеството представлява приблизително 35–45% от паричните производствени разходи (IndexBox, 2026 г.), най-големият единичен ресурс. Това прави икономиката на топилната фабрика чувствителна към тарифната реформа и--ценовите графици за време на употреба. Провинциите с излишък от възобновяема енергия могат да предложат по-ниски ефективни ставки, поради което капацитетът мигрира навътре. Това също означава, че разтоварените разходи на купувача се променят по причини, които не са свързани със спецификацията на сплавта.
Какви алтернативни източници на доставка съществуват извън Китай за силиций-калций?
Ferroglobe (Обединеното кралство/ЕС), Elkem ASA (Норвегия) и Japan Metals & Chemicals са основните не{0}}китайски производители, като Ferroglobe има разширена европейска висока-чистотаСилиций-калцийкапацитет с около 20%, както беше обявено през януари 2025 г. Обемите извън Китай остават ограничени спрямо глобалното търсене, така че цените отразяват този недостиг. Повечето купувачи в крайна сметка получават договор със смесен-произход, вместо пълна смяна.
Обобщение и перспектива за 2026 г
През останалата част от 2026 г. очаквайте китайскиСилиций-калцийкапацитетът да продължи да се накланя към Вътрешна Монголия, Нинся и Цинхай, докато стандартните-оперативни нива остават под нивата от 2024 г. Вътрешната прогноза на Tychains под-9 000 RMB/t и прогнозата за износа на Price-Watch от стабилни-до-мечи Q3 сочат към пазар, където дисциплината на предлагането, а не растежът на търсенето, определя цената. Очаква се китайското производство на сурова стомана да спадне с нисък-едноцифрен-годишен темп до 2030 г., ограничавайки най-големия сегмент за крайна употреба.
Две неща, които тази статия няма да твърди. Няма да прогнозира конкретно ценово ниво за 2027 г., тъй като цитираните източници дават само диапазони и насочени повиквания. Нито ще твърди, че миграцията на капацитета продължава със сегашното темпо, тъй като реформата в ценообразуването на електроенергията, политиката за субсидиране на провинциите и търсенето на сурова стомана биха могли да променят изчислението в рамките на едно тримесечие.
Всички цифри по-горе, които не са приписани на IndexBox, Tychains, Price-Watch, KPMG или PwC, трябва да се четат като прогноза, а не като измерване.
Относно доставчика
Zanew Metal има повече от 30 години опит в производството на феросплави и металургични материали, изнасяйки в повече от 100 страни. Нашата фабрика и търговски офис са на 25-ти етаж, търговски център Huafu, област Wenfeng, град Anyang, провинция Henan - част от отдавна-утвърдения AnyangСилиций-калцийклъстер. За спецификации или експортна документация пишете наsales@zanewmetal.com.
Ако възстановявате баланса на произхода след преместването на капацитета през 2026 г., изпратете своя клас, месечен тонаж и пристанище на местоназначение. Ние ще върнем спецификация-съответстваща оферта, сертификат за анализ за предлаганата топлина и реалистичен транзитен прозорец, а не оптимистичен.

